הקרב נגד דכאון: כיצד טיפול פסיכולוגי בחיפה יכול להקל על אנשים מתמודדים עם השפעות מלחמתיות?

January 14 2024doritr

המלחמה אשר מתרחשת בישראל משפיעה כמעט על כל אדם בכל גיל. מדובר על מציאות לא פשוטה להתמודדות- תוצאות המלחמה יחד עם חוסר הוודאות, גורמים ללא מעט אנשים לשקוע בדיכאון, להתמודד עם חרדות, להתקשות לישון בלילה או לנהל שגרת חיים תקינה.

אם אתם מתגוררים בחיפה, אתם בוודאי מוצאים את עצמכם מתעדכנים בחדשות באופן תמידי, חוששים שגם המערכה בצפון תתרחב ותגיע אליכם וכן, מודעים היטב להשלכות המלחמה על האוכלוסייה כולה. הצער, הקושי, העצב וחוסר הוודאות, לעיתים יכולים להוביל למצב שבו אין אפשרות להתמודד בצורה עצמאית איתם ולכן במקרה הזה, אין ספק כי פסיכולוג הוא הכתובת.

מתי יש צורך לפנות לטיפול פסיכולוגי?

בסופו של דבר, כולנו באותה הסירה. לא מעט מתושבי המדינה חווים את העצב על הנופלים, את חוסר הוודאות אל מול המצב, את הקושי להכיל את מה שקרה ב7 באוקטובר, את השאלות הקשות העומדות על הפרק, את החרדות לגבי כיצד המשך לחימה ישפיע על העורף ועוד.

יחד עם זאת, ישנם אנשים שמצליחים להתמודד באופן עצמאי עם הקושי שמלווה אותם ואף מצליחים לנהל שגרת חיים כמה שיותר תקינה לצד המלחמה וישנם כאלה שמרגישים שכל המצב השבית אותם לחלוטין. אותם אנשים יתקשו לישון בלילה, יסבלו מסיוטים, יהיו חסרי תיאבון או לחילופין יבחרו לאכילה רגשית, לא יצליחו לעבוד כמו שצריך או להנות מדברים קטנים, יפתחו התקפי חרדה ועוד. במקרים שכאלה, אין מנוס לפנות לטיפול פסיכולוגי, שיסייע לאדם להתמודד עם המצב בצורה טובה יותר ויקל על חייו.

באיזה טיפול כדאי לבחור?

אחד הטיפולים שתוכלו למצוא בחיפה הוא: cbt  חיפה. מדובר על טיפול ממוקד אשר מגדירים לו מראש זמן קצוב. הטיפול המדובר מבוסס על ההנחה כי ישנם לא מעט קשיים רגשיים אשר נגרמים כתוצאה מדפוסי התנהגות ומחשבה לא יעילים. דפוסי המחשבה הללו התקבעו אצל האדם כתוצאה מנסיבות החיים שלו. הטיפול למעשה מזהה את דפוסי המחשבה אשר גורמים לאדם לפגיעה בתפקוד, מצוקה, קושי רגשי ועוד ומציעים אלטרנטיבה לשינוי הדפוסים הללו לדפוסים חיוביים יותר.

טיפול CBT הוא טיפול יעיל ביותר עבור אנשים שמתמודדים עם קשיים שונים שנובעים כתוצאה מהשלכות המלחמה. בין אם מדובר על חרדות, בין אם מדובר על דיכאון, בין אם מדובר על קושי לשוב לשגרת חיים תקינה. כאשר האדם לומד לזהות את המחשבות שגורמות לו לתסמינים המדוברים לעבוד על שינוי המחשבות הללו, הוא ירגיש הקלה.

שיטת טיפול נוסף היא שיטת הטיפול הדינמית. שיטה זו איננה תחומה בזמן והיא למעשה מבוססת על שיחות בין המטפל למטופל, על מנת להבין למה הוא מרגיש כפי שמרגיש ואיזה כלים יכולים לסייע לו להתמודד בצורה טובה עם התחושות והרגשות שלו. מכיוון שמדובר על טיפול שהתוצאות שלו ארוכות טווח ולא פעם, אדם שמתמודד עם קשיים שנובעים ממלחמה זקוק למענה מידי, הרי שלא תמיד הטיפול המדובר יסייע לו ויש לקחת זאת בחשבון ולבחור את הטיפול הנכון.

Share: