למה אתם חייבים לבחור קבלן איטום מורשה?

August 30 2022doritr

בישראל כמו בישראל עמידה בתקנים הם לא דבר מובן מאליו. דווקא בשל הסיבה הזו כל קבלן שאתם לוקחים לעבודות מקצועיות או כאלו עם רמת סיכון גבוהה חייב להיות קבלן רשום, וזה כולל גם קבלני איטום.

קבלני איטום נרשמים בפנקס הקבלנים של מכון התקנים. הפנקס מאחד בתוכו את כל סוג הקבלנים וקל מאוד לחפש בו דרך האתר של מכון התקנים באופן דומה לחיפוש בטבלת אקסל. בפנקס זה ניתן למצוא את פרטיו המלאים של כל קבלן איטום. לעיתים מדובר בשם החברה ולעיתים מדובר בשם הבעלים.

רק עבודה עם קבלן איטום מורשה תבטיח לכם עבודה על פי כל כללי הבטיחות (כולל עבודה בגובה!) ותוכלו להיות בטוחים שהוא (ו/או העובדים שמתחתיו) עברו את כל ההכשרות הנדרשות. הכשרות אלו נלמדות במגוון של מכללות ואף במרכז ההדרכה של מכון התקנים עצמו (שם מדובר על הכשרה של 76 שעות לא כולל סטאז’ ומבדקים).

למה אתם חייבים לבחור קבלן איטום מורשה?
Site Inspector making inspection report in big industrial hall and talking with Construction workers

קבלן לא מורשה אולי יציע לכם מחיר נמוך ומפתה ביותר, אך אין לכם מושג מיהו ומהו. שימוש בחומרי איטום לא מתאימים ועבודה לא זהירה יכולים לגרום במקרה הפחות לאיטום לא טוב ודליפה חוזרת, ובמקרה היותר גרוע לסכנת חיים של ממש. 

לכן, בין אם מדובר בעבודת איטום בבית הפרטי שלכם ובין אם מדובר בעבודת איטום בבית משותף או מבנים מסחריים, זכרו שלא מדובר רק בעניין של כסף.

עוד אינדיקציה לרמת העבודה והיושר של הקבלן היא הצעת העבודה עצמה. הצעת העבודה חייבת לכלול פירוט של כל הפעולות (או הבדיקות) שיש לבצע ואת רשימת החומרים. כך תוכלו להימנע ממצב לא נעים בו תגלו לפתע כי המחיר שהוצע לכם לא כולל את עלות חומרי האיטום או אביזרים מיוחדים אחרים.

כמו כן, אם מדובר בעבודה מורכבת במיוחד כמו למשל עבודות איטום הכוללות גם קירות פנימיים או קורות ייסוד, ייתכן כי כדאי קודם כל לקבל חוות דעת של יועץ איטום.

אחריות שהיא באמת אחריות

כפי שהבנתם, רמת העבודה של קבלן איטום לא מורשה מוטלת בספק ולכן סביר להניח שגם האחריות שלו לא תהיה שווה את הנייר עליו היא כתובה. רק כדי לסבר את האוזן, רוב חברות האיטום המקצועיות מעניקות אחריות שבין 5 עד 10 שנים על העבודה. לעומת זאת, אל תתפלאו אם מי שעושה עבודה “על הדרך” ייעלם עוד כמה חודשים…

בכל אופן, בתעודת אחריות מסודרת חייבים להיות רשומים כל פרטי הקבלן (בהתאם לפרטים בפנקס הקבלנים) ואיזו עבודה בדיוק נעשתה.

על חמד הנדסה ואיטום

חמד הנדסה ואיטום היא חברת איטום מקצועית המבצעת מגוון רחב של עבודות בתחום האיטום: איטום, חיפוי מעטפת ושיקום בטון, כולל עבודות בגובה (סנפלינג). חמד הנדסה ואיטום מספקת גם שירותי ייעוץ בתחום עבור מי שמעוניין לקבל חוות דעת אובייקטיבית ומקצועית לפני שהוא פונה לקבלן איטום.

Share: